Bilgisayara bağımlılığı, bacaklarından edecekti!

Bilgisayar ve oyun bağımlılığının zararları her geçen gün artıyor. Antalya’da 15 yaşındaki lise öğrencisi günde 5-6 saat hareket etmeden bilgisayar başında zaman geçirmesi nedeniyle ayaklarını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Liseli gencin bacakları şişti ve yürüyemez hale geldi. Gencin bacağında gölleşip pıhtılaşan kan anjiografik yöntemle tedavi edilmeye başlandı. 

Antalya’nın Aksu ilçesinde yaşayan ve Aksu Uçak Bakım Teknolojileri Lisesi 2. sınıf öğrencisi olan Sinan Can Demir bütün yaz boyunca günlerini bilgisayar başında geçirdi. 5 – 6 saat boyunca bilgisayardan kalkmayan Demir, kısa süre içerisinde yürümekte zorluk çekmeye başladı.

BACAKLARI ŞİŞTİ, YÜRÜYEMEMEYE BAŞLADI
Sinan Can Demir ciddi bacak ağrıları yaşamaya başlayınca, ailesi onu Atatürk Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğine götürdü. Burada genci muayene eden Uzman Dr. Birkan Akbulut, Demir’e derin ven trombozu (bacak toplardamarlarda kan pıhtılaşması) tanısı koydu. Hemen anjiyoya alınan genç, anjiografik yöntemle pıhtı eritici tedavi sayesinde ayaklarını kaybetmekten kurtuldu.

UZUN SÜRE BİLGİSAYAR BAŞINDA ZAMAN GEÇİRMESİNDEN OLDU
Operasyonu yarım saat süren Demir’in yaklaşık 15 gün boyunca hareket etmeden bilgisayar başında vakit geçirmesi nedeniyle kanın bacaklarında göllenip pıhtılaştığı belirlendi. Tedavisi tamamlanan genç de hem doktoruna hem de ailesine bundan sonra daha az bilgisayar başında zaman geçireceğini, daha hareketli bir yaşam süreceğini söyleyerek söz verdi.

HER YARIM SAATTE BİR HAREKET EDİN
Demir’in operasyonunu gerçekleştiren uzman doktor Akbulut, “Yarım ya da 1 saatte bir kalkıp bacakları hareket ettirmekte fayda var. Ama Sinan günde 5-6 saat hiç kalkmadan oyun oynadığı için bu hastalığa yakalandı. Sonuçta bir damar tıkanıklığı oluştu. Sinan normal yaşamına dönecek ama bundan sonra daha hareketli, aktif bir hayatı olacak” dedi.

GENÇLERDE DE DAMAR TIKANIKLIĞI OLABİLİYOR
Akbulut, damar tıkanıklığının sadece orta yaşlarda değil gençlerde de görülebildiğini belirterek, “Bunun için hareketli bir yaşam çok önemli. Çocuklar artık dışarıda oyun oynayamıyor. Ama spor yapmaları ve hareketli olmalarını öneriyoruz. Derin ven trombozu sıkça karşılan bir durum ama Sinan, bilgisayar başında günlerce uzun süre vakit geçirmesi nedeniyle bu hastalığa yakalandı. Bu da bizim açımızdan ilginç” ifadelerini kullandı.

Bütün bağımlılıklarda olduğu gibi, Yaşam koçluğu ile, bilgisayar bağımlılığından da kurtulabilirsiniz. 

Sizin için harika şeyler yapmayı amaçlıyoruz. Siz de paylaşarak destek olur musunuz?

1 Temmuz 2018

0Yorum var "Bilgisayara bağımlılığı, bacaklarından edecekti!"

Yorum yapın

Kişisel Gelişim Online

Sürdürülebilir kişisel gelişim eğitimleri ve hizmetlerini internet aracılığı ile, her yere götürmek için 2011 yılında kurulduk. Bunu dünyada ilk yapan kurum olmamız elbette önemli. Ancak biz, yolumuzun kesiştiği onbinlerce kişinin, minicik de olsa, yaşamlarına kattığı değer ile gurur duyuyoruz.

Her yerde öğrenin, her zaman farkında olun!

Eğitime giriş

  • Eğitimlerimizin tamamı canlı ve video konferans yöntemiyle yapılmaktadır.
  • Eğitime kaydolduğunuzda, eğitime giriş bilgileri size ulaştırılacaktır.
  • Eğitimlerimize uygulama aracılığı ile, her yerden ve her cihazdan kolayca girebilirsiniz.

Mazeret durumu

  • Kişisel gelişimin önündeki bütün engelleri kaldırmak için yola çıktık. Bu yüzden mazeretlerinizi kabul ediyoruz.
  • Kaydolduğunuz eğitimi, herhangi bir sebeple kaçırırsanız yada giremezseniz, hakkınız yanmaz. Bir sonraki eğitime otomatik olarak kaydınız yapılır.

KGOP puan kazanımı

  • Sitemize üye olan  herkese 10 TL değerinde Bonus veriyoruz.
  • Sizin referansınız ile, bir arkadaşınız kaydolduğunda arkadaşınıza da size de 10 TL değerinde KGOp veriyoruz.
  • Üstelik sitemizi her ziyaret ettiğiniz gün, 1TL kazanmaya devam edin.
Akayajans@hotmail.com tarafından geliştirildi

Burası denemeler yapmak amacıyla oluşturulmuş bir Demo/Test sistemidir. — Sipariş işlemleri sonladırılamayacaktır, Lütfen herhangi bir ödeme işlemi yapmayın. Kapat

X