Husk Power’in başarı hikayesi

Husk Power Systems (“HPS”) / Pirinç çeltiği atıklarından elektrik üretimi
Pirinç çeltiği atıklarından elektrik üreten %100 biyo kütle santrali ile ilk kez 2007’ de bir köyün aydınlatılmasını sağlayan Husk Power Systems (“HPS”) bugün Hindistan’ın kırsal kesimlerinde 250’yi aşkın köy ve mezrada yaklaşık 25.000 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayan ve 150.000’e yakın insanın hayatına etki eden 60 mini-elektrik santrale sahip.

Her bir elektrik santrali yaklaşık 400 haneye hizmet veriyor ve her sene 42.000 kerozen ve 18.000 litre dizel benzinin yerini alıyor. Daha da önemlisi HPS, Hindistan’ın kırsal kesimlerinde yaşayan 300’ü aşkın kişiye elektrik tesisinin işletilmesi ve yönetilmesi için istihdam ve eğitim sağlayarak HPS’in hizmet verdiği hanelerde 1.25 M$’lık bir tasarruf sağladı.
Dünyanın en düşük sermaye maliyeti ile merkezi olmayan elektrik üretim ve dağıtım sistemleri kuran HPS’nin santralleri, yaklaşık 1$/W’luk üretim dağıtım ve kurulum maliyeti ile, mega Termik Elektrik Santralleri’nden bile daha ucuza mal olmaktadır.

HPS, toplumdan elde ettiği gelirin iki katının topluma geri dönmesini sağlayarak sosyal girişimcilikte yeni bir paradigma yaratmayı hedeflemektedir. Ana kuruluşu ve kurumsal sosyal sorumluluktan sorumlu yan kolu olan Samta Samriddhi Vakfı ile birlikte, HPS, 250’yi aşkın çocuğun eğitimine destek olmakta ve onların eğitim masraflarını karşılamaktadır.

Araştırırsanız, üniversitelerinin bile olduğunu göreceğiniz HPS’i tebrik etmek lazım.

Ülkemizde kim bilir, enerjiye dönüşebilecek neleri heba ediyoruz?

Sizin için harika şeyler yapmayı amaçlıyoruz. Siz de paylaşarak destek olur musunuz?

0Yorum var "Husk Power'in başarı hikayesi"

Yorum yapın

Kişisel Gelişim Online

Sürdürülebilir kişisel gelişim eğitimleri ve hizmetlerini internet aracılığı ile, her yere götürmek için 2011 yılında kurulduk. Bunu dünyada ilk yapan kurum olmamız elbette önemli. Ancak biz, yolumuzun kesiştiği onbinlerce kişinin, minicik de olsa, yaşamlarına kattığı değer ile gurur duyuyoruz.

Her yerde öğrenin, her zaman farkında olun!

Eğitime giriş

  • Eğitimlerimizin tamamı canlı ve video konferans yöntemiyle yapılmaktadır.
  • Eğitime kaydolduğunuzda, eğitime giriş bilgileri size ulaştırılacaktır.
  • Eğitimlerimize uygulama aracılığı ile, her yerden ve her cihazdan kolayca girebilirsiniz.

Mazeret durumu

  • Kişisel gelişimin önündeki bütün engelleri kaldırmak için yola çıktık. Bu yüzden mazeretlerinizi kabul ediyoruz.
  • Kaydolduğunuz eğitimi, herhangi bir sebeple kaçırırsanız yada giremezseniz, hakkınız yanmaz. Bir sonraki eğitime otomatik olarak kaydınız yapılır.

KGOP puan kazanımı

  • Sitemize üye olan  herkese 10 TL değerinde Bonus veriyoruz.
  • Sizin referansınız ile, bir arkadaşınız kaydolduğunda arkadaşınıza da size de 10 TL değerinde KGOp veriyoruz.
  • Üstelik sitemizi her ziyaret ettiğiniz gün, 1TL kazanmaya devam edin.
Akayajans@hotmail.com tarafından geliştirildi

Burası denemeler yapmak amacıyla oluşturulmuş bir Demo/Test sistemidir. — Sipariş işlemleri sonladırılamayacaktır, Lütfen herhangi bir ödeme işlemi yapmayın. Kapat

X