Tarık Akan’ın Vefası

Bugün hayata gözlerini yuman ünlü oyuncu Tarık Akan bir TV programında anlattığı hikayedir. Çok etkilendiğim için paylaşmak istiyorum.

Babasının tayini çıktıktan sonra Kayseri’ye gittiklerini ve Sümer İlkokulu’na devam ettiğini söyleyen Akan, hayatını değiştiren Ayla öğretmenini şöyle anlattı:

“Okuma-yazmam yok. Öğrenmemişim. Ayla öğretmenimin eline düştüm ilkokul 1’de. Beni ilkokul 2’den 1’e indirdiler okuma yazma bilmediğim için… Tekrardan 1’den başladım. Fakat o yılın sonunda bir kekemelik başladı bende. Normal konuşurken tıkanıyorum, kelime çıkmıyor, ayaklarımı yere vuruyorum, çıkmıyor, çıkmıyor. İkinci sınıfın sonundaydı. Ayla öğretmenim bana aynen şöyle yaptı: ‘Tarıkçım ne olursun heyecanlanma oğlum. Nerede tıkayınyorsun?’ diye sordu. Peki dedi, bir yıl öyle geçti. İçimden okumayı öğrendim ama yüksek sesle okuyamıyorum hala. ‘Peki oğlum, şimdi senin en kolay söyleyebileceğin ne var hayatında, ne çıkıyor ağzından?’ dedi. ‘Hele’ dedim. Peki dedi takıldığın kelimenin başına hele koy, sonra konuş dedi… Ben ondan sonra bütün kelimelerin başına hele koyarak konuşmaya başladım ve ilkokul 3. sınıfta aritmetiğim müthişti ve beni yarışmalara sokuyordu. Soruyu tahtaya yazarken hemen formülü çıkartıyordum. Yarışmalarda hep birinci çıkıyordum ama hep ‘hele’li konuşuyordum. İlkokul 5 bitti.Babamın yine tayini çıktı, İzmit’e geçtik. Yıl 1962 idi.”

52 YIL SONRA ÖĞRETMENİNE ULAŞMAYI BAŞARDI
Daha sonrasında öğretmeninin izini kaybeden Tarık Akan, geçen yıl öğretmenler gününde uzun bir uğraş sonucunda Ayla öğretmenine ulaşmayı başarmış.

Önce soyadından Kayseri’deki aynı soyadlı kişileri arayan ve herkese tek tek öğretmenini, nerede okuduğunu ve hakkında bildiklerini anlatan Akan, en sonunda öğretmeninin İstanbul’daki kardeşine ulaşmış ve ondan telefonunu öğrenmeyi başarmış.

Ayla öğretmeninin Ankara’ya torununun yanına gittiğini öğrenen Akan, “Bende başladı gözyaşları. Öğretmenimi arıyorum tam 52 yıl sonra! Açtım, ‘Öğretmenim ben Tarık Akan’ım’ dedim. ‘İnanmıyorum Tarıkcık sen misin?’ dedi. ‘Benim öğretmenim’ dedim. Biz başladık konuşmaya. Dün değil önceki gün bana bir mesaj çekti, ‘Tarık oğlum seninle gurur duyuyorum’. Nasıl duygulandım birden. Dedim ki ‘Sevgili öğretmenim, beni ben yapan sensin. Senin ellerinden öperim, karşında saygıyla eğilirim senin’ dedim” diyerek yaşadığı o heyecanını izleyenlerle paylaştı.

BENİ BEN YAPAN AYLA ÖĞRETMENİMDİR
Tarık Akan, Ayla öğretmenine olan vefa borcunu da şu sözlerle dile getirdi:

“Benim öğretmenim bana o gücü vermemiş olsaydı, ben şimdi kekemeydim, konuşamıyordum. Ben ben değildim. Her şeyimi bana veren odur.”

Sizin için harika şeyler yapmayı amaçlıyoruz. Siz de paylaşarak destek olur musunuz?

0Yorum var "Tarık Akan'ın Vefası"

Yorum yapın

Kişisel Gelişim Online

Sürdürülebilir kişisel gelişim eğitimleri ve hizmetlerini internet aracılığı ile, her yere götürmek için 2011 yılında kurulduk. Bunu dünyada ilk yapan kurum olmamız elbette önemli. Ancak biz, yolumuzun kesiştiği onbinlerce kişinin, minicik de olsa, yaşamlarına kattığı değer ile gurur duyuyoruz.

Her yerde öğrenin, her zaman farkında olun!

Eğitime giriş

  • Eğitimlerimizin tamamı canlı ve video konferans yöntemiyle yapılmaktadır.
  • Eğitime kaydolduğunuzda, eğitime giriş bilgileri size ulaştırılacaktır.
  • Eğitimlerimize uygulama aracılığı ile, her yerden ve her cihazdan kolayca girebilirsiniz.

Mazeret durumu

  • Kişisel gelişimin önündeki bütün engelleri kaldırmak için yola çıktık. Bu yüzden mazeretlerinizi kabul ediyoruz.
  • Kaydolduğunuz eğitimi, herhangi bir sebeple kaçırırsanız yada giremezseniz, hakkınız yanmaz. Bir sonraki eğitime otomatik olarak kaydınız yapılır.

KGOP puan kazanımı

  • Sitemize üye olan  herkese 10 TL değerinde Bonus veriyoruz.
  • Sizin referansınız ile, bir arkadaşınız kaydolduğunda arkadaşınıza da size de 10 TL değerinde KGOp veriyoruz.
  • Üstelik sitemizi her ziyaret ettiğiniz gün, 1TL kazanmaya devam edin.
Akayajans@hotmail.com tarafından geliştirildi

Burası denemeler yapmak amacıyla oluşturulmuş bir Demo/Test sistemidir. — Sipariş işlemleri sonladırılamayacaktır, Lütfen herhangi bir ödeme işlemi yapmayın. Kapat

X